چهار اقدام اساسی جهت بهبود انعطاف‌پذیری برای بیشتر شدن بهره‌وری و فرایند عملکرد

شاخص تاب‌آوری فرایند

جناب ریچارد جفرز به‌عنوان مدیر اصول تعمیر و نگهداری در شرکت آر اس(RS Components)، تلاش در به اشتراک‌گذاری نتایج حاصل از گزارش‌هایی از شاخص انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری فرایند را دارد. در همین راستا چهار اقدام اساسی و کلیدی را معرفی می‌کند که مهندسان ارشد با کمک آن می‌توانند انعطاف‌پذیری و بهره‌وری را بهبود ببخشند.

ادامه نوآوری: مهندسان ارشد جهت کمک به درک فرصت‌ها و چالش‌های موجود در فناوری‌های نوظهور بایستی شبکه‌ای از شرکا و همتایان را ایجاد کنند.

جهت ارائه راه‌حل‌های جدید برای حل مشکلات اصلی لازم است که افراد ذهنی باز داشته باشند. هرچند راه‌حل‌های آزمایش‌شده ممکن است به بهترین شکل پاسخگو باشند اما اغلب فناوری‌های جدید نیز با روشی سریع‌تر و ارزان‌تر به پشتیبانی در حل مشکلات می‌پردازد.

یکی از گزینه‌های عملی جهت افزودن میزان انعطاف‌پذیری فرایندها به‌وسیله نوآوری، قرار گرفتن در لبه بی‌خطر نوآوری و سرمایه‌گذاری در ابعاد کوچک و برگشت‌پذیری آزمونه‌ها جهت افزایش درک فواید فناوری نوظهور است.

برای افزایش میزان مقاومت دستگاه‌ها در مقابل انواع خرابی‌ها و مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی، لازم است بسیاری از شرکت‌ها از طریق ایجاد پشتیبانی افزونگی استحکام و اطمینان فرایندهای خود را بهبود ببخشند. اولویت‌بندی عملکردهای حیاتی دستگاه‌ها و تکرار کردن اجزا برای افزایش قابلیت اطمینان لازم است. به دلیل اختلال در انعطاف‌پذیری به خاطر حمل بیش‌ازحد بار، کارآمد بودن فرایند کماکان ادامه دارد.

لازم است که فرایند برنامه‌ریزی افزونگی بر خطر مبتنی باشد. ابتدا فرایند را بررسی و تحلیل کرده سپس به ارزیابی میزان خطرپذیری آن بپردازید تا بدانید که چه چیزهایی ممکن است سبب بروز مشکلات و تأثیرات مالی شود. درنهایت به‌وسیله ایجاد افزونگی فرایند، قابلیت اطمینان دارایی،  سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی اضطراری را بهبود ببخشید تا به بهبود ایجاد مشارکت در آن کمک کنید.

تفکر متفاوتی در مورد برون‌سپاری داشته باشید. تمرکز استراتژی‌های برون‌سپاری باید مبتنی بر فواید لازم همراه با صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشد.

این سؤال که آیا فرایند برون‌سپاری سبب آزادسازی ظرفیت داخلی به‌اندازه کافی می‌شود یا نه یکی از مواردی است که استراتژی‌ها باید به‌دقت آن را در نظر داشته باشند تا سبب شوند تمرکز اصلی سازمان بر شایستگی‌های اصلی باشد یا سبب تحولات و انطباق سریع‌تر شوند. برای افزایش کارایی، لازم است به‌طور مکرر موقعیت‌های پیش‌فرض پذیرش فرایندها تحت چالش قرار گیرند و به بررسی دقیق فواید کل‌نگر در عملکرد برون‌سپاری استراتژی‌ها پرداخت.

بهبود مداوم: لزوم سرمایه‌گذاری بر روی تعهدات جهت بهبود استمراری و شناخت و از بین بردن مداوم آسیب‌ها و ناکارآمدی‌ها وجود دارد. علاوه بر این، در مدت‌زمان طولانی، وجود تغییرات کوچک و مکرر می‌تواند تأثیر بسزایی برای فرایندها داشته باشد. جهت توانمندسازی بهبود عملکرد از بالا به پایین، به رهبری فعال تحت عنوان یک تعهد استمراری لازم است.

بررسی فرایندهای کلیدی: اثربخشی و افزایش تدریجی کارایی به‌عنوان هدف این کار در نظر گرفته می‌شود. اعمال این کار در فرایندهای تکی یا چندگانه سازمان نظیر تدارکات استراتژیک، نگهداری سهام، تبدیل و مصرف انرژی، نگهداری فعال در سراسر کارخانه یا حتی الگوهای نیروی کار وجود دارد.

آموزش بیشتر در رابطه با فنون مختلف بهبود استمراری نظیر لین و شش سیگما و ایجاد یک روش استراتژیک جهت بهبود استمراری ذهنیت در عملیات اجرایی. به‌طور تخمینی به نظر می‌رسد در بریتانیا، میزان تغییرات انعطاف‌پذیر می‌تواند سبب افزایش ۲۶ میلیارد پوندی در بهره‌وری اقتصادی شود، لذا جهت دستیابی به این امر، لزوم بهبود انعطاف‌پذیری فرایند نقش مهمی در این موضوع دارد.

هدف ما در شرکت آر اس، موردحمایت قرار دادن مهندسان ارشد برای بهبود انعطاف‌پذیری شرکت به‌وسیله تقویت استمراری از طریق خدمات و راه‌حل‌های است. مشتریان ما در تمامی مراحل مختلف شاهد این بهبود خواهند بود و متناسب با نیازهای آن‌ها به ارائه پشتیبانی می‌پردازیم. لذا اینکه در کدام مرحله قرار دارند اهمیتی ندارد، زیرا مهندسان در تمامی مراحل و در هر صنعتی به تقویت انعطاف‌پذیری فرایند می‌پردازند و از فواید آن بهره‌مند خواهند شد.

  • با بررسی جامع اطلاعات موجود در بیست سال گذشته، شاخص انعطاف‌پذیری می‌تواند سبب پوشش سرمایه‌گذاری در تولید، بهره‌برداری و اشتغال‌زایی در چشم‌گیرترین صنایع بریتانیا و بهبود میزان انعطاف‌پذیری آن می‌شوند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *