فیلترهای هوای ضدمیکروبی

فیلترهای هوای ضدمیکروبی جدیدِ آزمایش‌شده در قطارها، سریعاً ویروس‌هایی شامل سارس کووید ۲ یا کووید ۱۹ را می‌کشند.

 

تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه بیرمینگهام در مشارکت با شرکت‌های NitroPep Ltd و Pullman AC فناوری ضدمیکروبی جدیدی برای فیلترهای هوا تهیه‌کرده‌اند که در عرض چند ثانیه باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌هایی مثل سارس کووید ۲ را می‌کشند (جهت ارائه راه‌حل بالقوه‌ای برای جلوگیری از انتشار عفونت‌های منتقل‌شده توسط هوا).

در مطالعه‌ی انجام‌گرفته در ۹ام مارس ۲۰۲۲ در مجله گزارش‌های عملی، روش ضدمیکروبی برای فیلترهای هوا (پوشیده شده توسط زیست کش شیمیایی به نام کلروهگزیدین دیگلوکنات) به شکل قدرتمندی آزمایش و با فیلترهای “کنترل” در آزمایشگاه، واحدهای صنعتی متراکم سازی هوا، و قطارهای آزمایشی در حال سفر در راه‌آهن‌های انگلستان، مقایسه شد.

در آزمایشگاه، سلول‌های لکه سارس کووید ۲ ووهان (ویروسی که موجب کووید ۱۹ می‌شود) به سطح هردو فیلترهای کنترل و بهبودیافته اضافه‌شده و در بازه زمانی بیش از یک ساعت اندازه‌گیری شدند. نتایج نشان داد با وجود اینکه بسیاری از ویروس‌ها برای بیشتر از یک ساعت روی سطح فیلتر کنترل باقی‌مانده بودند، تمام سلول‌های سارس کووید ۲ روی فیلتر بهبودیافته در عرض ۶۰ ثانیه کشته‌شده بودند. نتایج مشابه در آزمایش‌های مربوط به باکتری‌ها و قارچ‌هایی که معمولاً در انسان بیماری‌زا هستند (مثل E. coli، S. aureus و C. albicans )، دیده‌شد. این نتایج نشان‌ دهنده آن است که فنّاوری جدید برای هر دو روش ضد باکتری و ضد قارچ، بسیار مؤثر می‌باشد.

درعین حال برای تشخیص میزان مؤثر بودن فیلترها در دنیای واقعی، هردو فیلتر کنترل و بهبودیافته در سیستم گرمایشی، تهویه و کولر واگن‌های قطار نصب شدند. فیلترها برای سه ماه به‌صورت جفت‌های مچ‌شده در طول واگن‌های یک مسیر نصب شدند و سپس برای بررسی توسط محققان با شمارش کلونی‌های باقی‌مانده باکتری بر روی آن‌ها برداشته شدند. بر اساس آزمایش، حتی بعد از سه ماه در قطار در حال سفر، هیچ عامل بیماری‌زایی روی فیلتر بهبودیافته پیدا نشد.

آزمایش‌های بیشتر نشان داد که فیلترهای بهبودیافته، مقاوم هستند و می‌توانند ساختار و قابلیت تصفیه خود را در طول مدت‌زمان استفاده حفظ کنند.

دکتر فلیسیتی دِ کوگان از رویال آکادمی مهندسی صنایع دانشگاه بیرمینگهام می‌گوید:«پاندمی کووید ۱۹ سبب شد احساس نیاز واقعی در نظر آگاهی عمومی برای کنترل انتشار عوامل بیماری‌زای تنفسی منتقل‌شونده توسط هوا، ایجاد شود. در فضاهای پرجمعیت مثل اداره‌ها، همایش‌های فضای بسته بزرگ، مراکز خرید و در وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی، پتانسیل بسیار بالایی برای انتقال بیماری‌ کووید ۱۹ و سایر ویروس‌ها مثل آنفولانزا وجود دارد. بسیاری از دستگاه‌های تهویه، هوا را بازیابی می‌کنند و فیلترهایی که در حال حاضر در این دستگاه‌ها استفاده می‌شوند، به شکل طبیعی برای جلوگیری از انتشار عوامل بیماری‌زا، طراحی نشده‌اند و صرفاً ذرات هوا را مسدود می‌کنند. بنابراین این فیلترها می‌توانند به‌عنوان یک ناقل بالقوه عوامل بیماری‌زای مضر عمل کنند. از اینکه توانستیم فیلتری تولید کنیم که در عرض چند ثانیه باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌هایی ازجمله سارس کووید ۲ را بکشد، هیجان‌زده‌ایم. این‌یک نیاز جهانی برآورده نشده بوده و می‌تواند هوا را در فضاهای بسته تمیز کرده و همین‌طور از انتشار بیماری تنفسی جلوگیری کند.

دکتر د کوگان می‌گوید در حالیکه فیلترهای جدید برای بهبود کیفیت هوا وجود دارند ازجمله فیلترهای هوای ذره‌ای با کارآمد بالا در اتاقک‌های فضای ماورا جو زمین، اشعه یو وی و ذرات نانو سیلور اضافه‌شده بر روی فیلتر مشی، به دلیل کمبود کارآمدی انرژی یا سرعت اثر و ایده آل نبودن برای اکثر دستگاه‌های گرمایشی، تهویه و خنک‌کننده موجود (که نیاز به ارتقای زیرساخت‌های مهم برای استفاده از آن‌ها می‌باشد)، کم آورده‌اند.

همین‌طور دکتر د کوگان می‌گوید: “در مقایسه با چنین فیلترهایی، فنّاوری‌ای که ما تهیه‌کرده‌ایم می‌تواند در فیلترهای موجود (بدون نیاز به هزینه یا مشکل هرگونه اصلاح)، اعمال شود. این مرتبه از مطابقت با دستگاه‌های موجود، بسیاری از موانع پیش‌آمده را هنگام ورود فنّاوری‌های جدید به بازار، از بین می‌برد”.

اکنون NitroPep Ltd درصدد تهیه فیلترهایی به‌عنوان محصور در بازار می‌باشد. فنّاوری جدید، آخرین مرحله از تحقیق در حال حاضر دکتر د کوگان است که به‌عنوان فنّاوری ضدمیکروبی به ثبت اختراع رسیده می‌باشد. همین‌طور این مورد شامل تهیه پوششی برای سطوح به نام NitroPep می‌باشد که علیه سارس کووید ۲ مؤثر است.

آخرین مطالعه انجام‌شده در سطح جهانی بعد از تحقیق قبلی، نشان داده است که خطر گسترش کووید ۱۹ در استفاده از وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی بزرگ‌تر، افزایش می‌یابد. درحالی‌که مطالعات قبلی نرخ بالاتری از بیماری‌های مشابه آنفولانزا در مردم استفاده‌کننده از زیرزمین‌های لندن، نشان‌کرده؛ مثل افزایش ۶ برابری در عفونت‌های تنفسی در مردم استفاده‌کننده از تراموا یا اتوبوس.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *