فایبرگلاس

فایبرگلاس، اسم دیگر الیاف شیشه است. نوعی ماده که از الیاف‌های بسیار نرم شیشه تولید شده است. فایبرگلاس، ماده‌ای سبک، بسیار با‌دوام و مقاوم است. با وجود اینکه خصوصیات استحکامی آن خیلی کمتر و سخت‌تر از الیاف کربنی هستند اما این ماده معمولاً بسیار لطیف‌تر است. علاوه بر این موارد، ماده خام در مقایسه با الیاف کربن، خیلی ارزان‌تر است. در مقایسه با فلزات، عمده خصوصیات استحکامی و وزنی نیز خیلی مطلوب هستند، بنابراین به راحتی می‌توانند با استفاده از فرآیند‌های قالب‌گیری شکل بگیرند. با توجه به خصوصیات منحصر به فرد و سودمند فایبرگلاس، در صنایع مختلفی مثل نوشیدنی‌ها، تولید، هوا‌فضا و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. بنابراین، در این مقاله می‌خواهیم با جزئیات در مورد فایبرگلاس صحبت کنیم.

فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس، ماده پلاستیکی مستحکم تشکیل شده از الیاف‌های شیشه تعبیه شده(قرار داده شده) در قالب رزین است. به عبارت دیگر، بافت پارچه‌ای تولید شده از رشته‌های بافت شیشه است. معمولاً با اسم پلاستیک تقویت شده با شیشه( جی آر پی) یا پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه( جی اف آر پی) نیز شناخته شده است.

فایبرگلاس به خاطر ویژگی استحکام بالا نسبت به وزن نسبتاً سبک خود، شناخته شده است. فایبرگلاس در واقع شبیه پنجره یا لیوان‌های نوشیدنی، از شیشه ساخته شده است. شیشه آنقدر حرارت می‌بیند تا اینکه ذوب می‌شود. بعد از ذوب شدن، از حفره‌های بسیار ظریف رد می‌شود و رشته‌های بسیار نازک شیشه شکل می‌گیرند، آنقدر نازک که با واحد میکرون اندازه گرفته می‌شوند.

تاریخچه فایبرگلاس به بیش از ۵۰ سال می‌رسد. فایبرگلاس، ماده‌ای با خاصیت مقاومت در برابر خوردگی، سبک، و به صرفه است که به راحتی فرآوری می‌شود. برخی خواص مکانیکی خوبی نیز دارد. فایبرگلاس در صنایع ساخت تجهیزات ضد خوردگی قایق و… کاملاً غالب است. همچنین نقش بسیار مهمی در صنایع دیگر مثل صنعت پزشکی، سرگرمی، معماری و خودرویی، ایفا می‌کند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *