خستگی، خواب بد و سلامتی مغزی ضعیف


اختلال وقفه تنفسی در خواب ، آپنه خواب و کمبود خواب عمیق ممکن است مغز شما را مختل کند.

یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که افرادی که اختلال وقفه تنفسی در خواب دارند و کمترین زمان را در خواب عمیق سپری می‌کنند، احتمالاً علائم مغزی را نشان می‌دهند که به افزایش خطر سکته، بیماری آلزایمر و کاهش درک مرتبط هستند. با مشارکت ۱۴۰ نفر با اختلال وقفه تنفسی در خواب، این مطالعه نشان داد که کاهش خواب عمیق با افزایش شدت ماده سفید و کاهش سلامت آکسونال، که دو علامت نشانگر بیماری مغزی عروقی زودرس هستند، مرتبط است. بررسی‌های بیشتری برای تعیین چگونگی تاثیر مسائل خواب بر این علائم مغزی لازم است، حتی به مطالعاتی نیاز است تا بررسی شود آیا بهبود کیفیت خواب یا درمان آپنه خواب می‌تواند بر روند این حالات زیست شناختی تأثیر بگذارد یا خیر.(آکسون ها رشته های بلند تخصصی سلول های عصبی ( نورون ها ) هستند که پیام های عصبی را انتقال میدهند. علائم این اختلال ابتدا در سیستم عصبی محیطی ظاهر میشوند.)

طبق یک مطالعه جدید، افرادی که دچار اختلال آپنه خواب هستند و کمترین زمان را در خواب عمیق سپری می‌کنند،احتمالاً دارای نشانگرهای زیستی مغزی هستند که با افزایش خطر سکته مغزی، بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط است. این مطالعه تأیید نمی‌کند که این اختلالات خواب لزوما تغییراتی در مغز ایجاد می‌کنند یا خیر؛ فقط نشانگر ارتباطی هستند.

این مطالعه به عوامل خواب و زیست‌نشانگرهای سلامتی ماده سفید مغز می‌پردازد. این زیست‌نشانگرها میزان حفظ سلامتی ماده سفید مغز را اندازه‌گیری می‌کنند که برای اتصال بخش‌های مختلف مغز بسیار مهم است. یکی از نشانگرهای زیستی، افزایش شدت ماده سفید، ضایعات ریز قابل مشاهده در اسکن مغز است. با افزایش سن یا فشار خون بالا کنترل نشده، افزایش شدید ماده سفید شایع تر می شود. زیست‌نشانگر دیگر، سلامت آکسون‌ها را که فیبرهای عصبی هستند و سلول‌های عصبی را به یکدیگر وصل می‌کنند، اندازه‌گیری می‌کند.

آپنه خواب یک وضعیت شایع است که در آن تنفس شما به طور مکرر مکث می شود و در طول خواب از سر گرفته می شود و منجر به کمبود اکسیژن در بدن شما می شود. اگر از دوره های خروپف یا نفس نفس زدن خود در طول خواب مطلع شده اید یا اگر با علائمی مانند خواب آلودگی بیش از حد در طول روز مواجه می شوید، توصیه می شود در مورد آپنه خواب احتمالی با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند راهنمایی های ارزشمند و پشتیبانی لازم را ارائه دهند. دستگاه‌های تنفسی مانند دستگاه‌های فشار هوای مثبت مداوم (CPAP) (تصویر اینجا) و تغییر سبک زندگی از درمان‌های رایج آپنه خواب هستند.

افراد دارای اختلال شدید خواب آپنه ، دارای حجم بیشتری از ماده سفید نسبت به کسانی که اختلال خفیف یا متوسط خواب آپنه دارند، هستند. همچنین یکپارچگی آکسون در مغز کاهش یافته است.

پژوهشگران سن، جنسیت و شرایطی که ممکن است بر روی خطر تغییرات مغزی تأثیر بگذارند، مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا، را مد نظر قرار داده بودند.

“برای تعیین این که آیا مشکلات خواب تأثیری بر این نشانگرهای مغزی دارند یا برعکس، نیاز به بیشترین تحقیقات وجود دارد” ، کاروالیو گفت: “همچنین، باید بررسی شود که آیا استراتژی‌هایی برای بهبود کیفیت خواب یا درمان اختلال خواب آپنه می‌تواند مسیر این نشانگرها را تحت تأثیر قرار دهد.”.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *